DOBRÝ SLUHA, ZLÝ PÁN

Písal sa rok 1908. V novinách „Poprádi ujság“ (Popradské noviny) sa 26. septembra v č. 29 objavila správa o tom, že:  „v utorok večer po ôsmej vypukol v Spišskej Sobote veľký požiar“. Predstavte si, bolo to práve v čase, kedy sa končila oficiálna návšteva bulharského cára Ferdinanda Coburga s manželkou v Poprade. Popradskí hasiči, ktorí mali robiť špalier, sa namiesto toho urýchlene presúvali do Spišskej Soboty, aby pod vedením svojho veliteľa Jána Korponaia pomohli kolegom pri hasení. Podľa údajov zhorelo 12 domov, 7 maštalí, 8 sýpok. Škoda bola odhadnutá na 100 tisíc korún. Spišskosobotskí hasiči vtedy už využili k haseniu ručnú striekačku, ktorá je dnes ich veľmi vzácnym historickým exponátom. Takéto striekačky vyrábal pre potreby hasičských zborov v Uhorsku budapeštiansky podnikateľ Jozef Keller na prelome 19. a 20. storočia.

Historicky najväčším požiarom v Spišskej Sobote bol ten z roku 1775. Spôsobila ho podpaľačka zo Stráž a zhorela prakticky celá Spišská Sobota. Pri tomto požiari  bolo aj 24 mŕtvych. Celkovo sa požiar dotkol 121 domácností. Ďalšie veľké požiare sú známe z rokov 1844 (zhorelo 21 domov) a z roku 1847 (zhorelo 18 domov).