HISTÓRIA HASIČSTVA V POPRADE – SPIŠSKEJ SOBOTE

 

Hasičstvo v okrese Poprad má veľmi bohatú históriu. Jeho počiatky sú ešte pred rokom 1763, kedy bol založený prvý hasičský spolok piatich spišských miest: Poprad, Matejovce, Veľká, Stráže a Spišská Sobota. Ich prvé stanovy neboli Budapešťou schválené lebo by vraj mohli vyvíjať politickú a protištátnu činnosť. Hasiť môžu. 

 

Spišská sobota bola koncom 19. a začiatkom 20. storočia sídlom správneho okresu v rámci spišskej župy, ktorej sídlom bola Levoča. Keď v roku 1922 vznikla v Trenčíne Zemská hasičská jednota, na Slovensku sa začali postupne zakladať okresné hasičské jednoty. 

 

O vzniku Okresnej hasičskej jednoty v našom podtatranskom regióne sa v Pamätnej knihe obce Spišská sobota od 15. júna 1933 na strane 79 píše:  „14.marca 1924 bola založená zemským hasičským veliteľom Miroslavom Schmídtom Okresná hasičská jednota zo sídlom v Spišskej sobote.“ Okresný úrad vyzval všetkých notárov a starostov okresu k ustanovujúcej schôdzi do Spišskej soboty. Po vysvetlení  cieľa Okresnej hasičskej jednoty uskutočnili sa voľby. Jednohlasne zvolila valná hromada za okresného veliteľa pána Róberta Oravca, správcu školy a diplomovaného hasičského dôstojníka zo Spišskej Soboty. Jeho agilnou prácou podarilo sa založiť v každej obci hasičský zbor, tak že dnes niet ani tej najmenšej obce, v ktorej by nebol organizovaný hasičský zbor. Za svoje zásluhy bol vyznamenaný Zemskou hasičskou jednotou na Slovensku v Turčianskom Svätom Martine strieborným a zlatým záslužným krížom. Práca v zboroch radostne napreduje. Obce uznávajú ťažkú hasičskú prácu a odmeňujú zbory zadovážením motorových striekačiek. Prvú motorovú striekačku kúpila obec Spišská Sobota. Dnes máme v Popradskom okrese 12 motorových striekačiek a síce: Spišská Sobota, Stráže, Matejovce, Poprad, Veľká, Veľký Slavkov, Milbach ( Mlynica), Spišská teplica, Hranovnica, Kubachy (Spišské Bystré) a Batizovce. 

 

Činnosť okresnej hasičskej jednoty Poprad bola veľmi bohatá. Dôkazom sú rôzne hasičské súťaže, hasičské dni a plnili svoju hlavnú úlohu aj pri hasení požiarov a pri živelných katastrofách.  8. augusta 1943 sa uskutočnil hasičský deň hasičov Popradského okresu v Poprade s týmto programom: slávnostný prejav mal Štefan Pavčík, v tom čase okresný veliteľ, prevedené boli ukážky hasičského výcviku, hromadné cvičenie hasičských zborov. Po týchto cvičeniach bol poplach. Spišskosobotský hasičský zbor sa tejto slávnosti zúčastnil z 20 mužmi a za vzorné cvičenie dostalo sa mu pochvalného uznania. Zbor vycvičil Viliam Glatz, podveliteľ. Vývoj okresu Poprad mal svoju zvláštnu históriu. Prvýkrát sa sídlom okresu stal v roku 1927 Poprad. Dovtedy bola sídlom Spišská Sobota. Organizačná zmena štruktúry hasičstva nastala v roku 1950 s prijatím zákona 62/1950 Zb. Pri okresných národných výboroch vznikajú okresné veliteľstvá Zboru požiarnej ochrany. K 1. januáru 1960 bola ďalšia administratívna zmena. Pôvodný Popradský okres sa rozširuje o Kežmarský okres a západnú časť okresu Stará Ľubovňa. Vytvára sa Okresný výbor Zväzu požiarnej ochrany pre veľký popradský okres. táto zmena vydržala len do roku 1968 a k 1. aprílu zmenšuje sa okres Poprad a vzniká samostatný okres Stará Ľubovňa. Táto štruktúra riadenia požiarnych zborov trvá do roku 1996, potom vzniká nové územno - správne členenia a Popradský okres sa zmenšuje do pôvodného stavu, akým bol v roku 1950. To trvá do 1. januára 2004. Okresný úrad v Poprade je zrušený a vzniká Obvodný úrad v Poprade. Okresný výbor DPO pokračuje aj naďalej v riadení dobrovoľných hasičských zborov. Ako to bude s dobrovoľnou požiarnou ochranou, nevieme. Veríme, že činnosť DHZ to nepoznačí. V roku 1990 mala Okresná organizácia DPO Poprad spolu 5306 členov, z toho bolo 680 žien združených v 93 základných organizáciách v 11 okresoch. pomocnými organmi OV DPO boli odborné komisie a to: okresný výcvikový štáb, preventívna komisia, komisia mládeže, komisia pre prácu so ženami, komisia pre spracovanie histórie a sekcia rozhodcov. Dňa 22. marca 1990 sa uskutočnilo rozšírené plenárne zasadnutie Okresného výboru Zväzu požiarnej ochrany v Poprade a bola vykonaná rekonštrukcia orgánov a komisií OV ZPO a bol prijatý Akčný program OV ZPO a stanovisko OV ZPO k " úprave zákona o požiarnej ochrane". V tajných voľbách bol zvolený za predsedu OV ZPO pán Ján Alžnetkin, učiteľ zo Spišského Bystrého a túto dobrovoľnú funkciu vykonával do 16. februára 2002. Vedúcim tajomníkom bol zvolený Michal Šerfel z Batizoviec. 14. apríla 1991 sa uskutočnila mimoriadna okresná konferencia DPO v Poprade. Hodnotila činnosť okresnej organizácie DPO od konferencie konanej v roku 1988.

 

Vzhľadom na zmenu organizačnej štruktúry okresov a krajov v Slovenskej republike došlo k rozdeleniu okresu Poprad na dva okresy – Poprad a Kežmarok a následne na rozšírenom plenárnom zasadnutí OV DPO konanom 20. novembra 1996 v Poprade aj k rozdeleniu okresnej organizácie DPO. 16. februára 2002 sa uskutočnilo Okresné valné zhromaždenie delegátov DPZ, ktoré zhodnotilo uplynulé volebné obdobie a činnosť dobrovoľných požiarnikov v predchádzajúcich rokoch. V tajných voľbách bol zvolený 25 členný OV DPO 9 členné predsedníctvo OV DPO. Za dobrovoľného predsedu OV DPO bol zvolený Ing. Peter Marušin zo Spišského Bystrého a za výkonného podpredsedu OV DPO bol zvolený znova Michal Šerfel z Batizoviec. V nových podmienkach okresnej organizácii DPO pracuje 41 DPZ s 2230 členmi, z toho 393 žien a v rámci metodickej pomoci sú vytvorené 4 okrsky.

V roku 2003 došlo k zmene Stavov DPO SR a to: premenovanie Dobrovoľný požiarny zbor na Dobrovoľný hasičský zbor