PRÍŤAŽLIVÁ HUMÁNNA ČINNOSŤ

 

Voda je živel, ktorý im pomáha, ale niekedy musia pomáhať ľuďom v ohrození oni proti vode. Aj toho roku pomáhali čerpadlami pri vybrežení potokov v Poprade. Hasiči z DHZ  v Spišskej Sobote. Nájdete medzi nimi celé rodiny, viac generácií. Predstavujú nám ich v nasledujúcom rozhovore tí najkompetentnejší – predseda DHZ Ján Žabka a veliteľ Michal Guzi ml.

 

Povedzte prosím, základnú charakteristiku organizácie, ktorú riadite.

Žabka: „DHZ v Spišskej Sobote má 140 členov, väčšinou sú zo Spišskej Soboty, ale aj z Popradu, Veľkej, Matejoviec. DHZ funguje aj v Strážach, ale niekoľký jej členovia sa hlásia aj k nám. Z tohto počtu sme schopný zostaviť 8 družstiev, ktoré majú po 9 členov a sú vo výcviku. K nim treba prirátať aj žiacke družstvo, ktoré funguje pri základnej škole. Ani ďalší členovia nie sú iba do počtu, ale pomáhajú pri rôznych podujatiach a v preventívnych činnostiach.“

Guzi : „Základom našej činnosti je prevencia, ktorá tvorí až 70 %. Okrem toho vykonávame aj športovú a kultúrnu činnosť. Sme v štruktúre záchranného systému mesta, kde sme v prípade potreby v treťom slede po profesionáloch a podnikovým jednotkám. Pre záchranný systém pripravujeme dopravu vody. V prípade potreby by sme boli schopní našou technikou zabezpečiť vodu z rybníka až na koniec námestia. V športovej činnosti sme s našimi družstvami v dvoch dlhodobých súťažiach, a nepočíname si zle.“

 

Čo znamená pripravenosť na zásah?

 

Žabka: „Znamená to splniť plán výcviku, ktorý je daný z ústredia. Treba zvládnuť, obnovovať a upevňovať celú škálu tém a techník. Kým v tomto období sa venujeme práve technickej a kondičnej príprave, čo sa odzrkadľuje na našom umiestnení na športových hasičských súťažiach, v zime venujem pozornosť teórii.“

Guzi: „Významný je fakt, že päť družstiev tvoria mladý ľudia do 35 rokov. Vieme veľmi rýchlo reagovať, napokon našu pripravenosť sme dokázali aj na vzorovom cvičení krízových situácií, ktoré sa uskutočnilo v základnej škole. Výborná bola naša súčinnosť s ďalšími zložkami záchranného systému. Takéto cvičenia by sa mali udiať, myslím si, na každej škole, pretože každodenne sa môžeme presviedčať, že sa stať môže všeličo.“

 

Cvičenie je nepochybne veľmi účinná najmä preventívna akcia. Ktoré sú ďalšie?

 

Žabka: „Sú to niekedy adresátom nepochopené preventívne prehliadky. Nachádzame nefunkčné hasiace prístroje, v prevádzke neoznačené núdzové východy, chýbajúce protipožiarne opatrenia a plániky objektov, ale aj poruchy elektroinštalácie či sklad pohonných hmôt, že sa až čudujete, že ešte nevybuchol. A taký výbuch, to je ohrozenie širšieho okolia.“

Guzi: „Dnes je už situácia podstatne lepšia než pred dvoma desiatkami rokov. To ste najmä v starej časti Spišskej Soboty našli až neuveriteľne zanedbané priestory. Ešte aj dnes ľudia rozmýšľajú  nepochopiteľne. Napr. projekt protipožiarnej ochrany, odborne spracovaný, stojí peniaze. Je to však menej ako pokuta, ktorú dostanete, keď kontrolné orgány zistia, že ho ako majiteľ prevádzky nemáte.“

 

Takže Spišská Sobota postupne likviduje problémy?

 

Žabka: „Áno, ale sú tu aj pretrvávajúce problémy. Momentálne bývali hospodársky dvor, najmä z dôvodu nejasných a neustále sa meniacich vlastníckych vzťahov.“

Guzi: „Ďalším problémom sú opustené domy, do ktorých vstupujú so svojím spôsobom života bezdomovci. To je časovaná bomba! Chcel by som apelovať na spoluobčanov, aby sa nebáli nahlásiť problémy, ktoré vidia. Veď to všetci poznajú: Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán! A on sa pánom stane veľmi ľahko!“

 

Spomenuli ste športovú činnosť a dve súťaže. Čo o nich poviete?

 

Guzi: „Sme v dvoch. Podtatranská hasičská liga je súťažou družstiev okresu Poprad. Regionálna liga Spiš je súťažou šiestich okresov (Lipt. Mikuláš, Kežmarok, Rožňava, Stará Ľubovňa, Levoča a Poprad). V oboch máme veľmi dobré šance, dokonca aj na víťazstvo.“

Žabka: „Všetko to budú môcť posúdiť záujemcovia o našu činnosť v polovici augusta a na začiatku septembra, kedy budú súťaže práve u nás v Spišskej Sobote vrcholiť.“

 

Pre tak bohatú činnosť potrebujete členskú základňu počerne nie len udržiavať, ale ju aj rozširovať. Darí sa vám v tom?

 

Žabka: „Som prekvapený, že prichádzajú ľudia aj z iných mestských častí a chcú byť našimi členmi. Už som spomenul žiacke družstvo v spolupráci so školou. Myslím si, že práve tadiaľ vedie cesta do budúcnosti.“

Guzi: „Je tu aj tradícia. Veď členmi našej organizácie sú rodiny, niekedy z jednej rodiny aj tri generácie. Aj ja  som prebral ten vzťah k hasičstvu od otca, a tradícia pokračuje.

 

Aké je vaše želanie?

 

Žabka: „V ostatnom desaťročí sme sa dostali na veľmi dobrú úroveň. Bolo by dobré, keby si to všimli tie orgány, ktorým  slúžime v prípadoch, kde ide o ohrozenie majetku a životov ľudí.“

Guzi: „Nechceme sa uspokojiť s dosiahnutým, ale naozaj potrebujeme aj mi pomoc. Veď sa nám pomaly rozpadáva zbrojnica. Bolo by dobré, keby sme mali v našich radoch aspoň jedného lekára.“

 

Dúfame, že hasiči svoje súťaže vyhrajú, pri kontrolách zistenia iba kladné poznatky, k „ostrým“ zásahom nebudú musieť nastupovať a ich prácu a potreby si nie len verbálne všimnú aj tí, pre ktorých sú vlastne tu. Zdá sa totiž, že pomoc hasičov ja akoby samozrejmá, ale pomoc hasičom ako keby bola zakliata.

Mikuláš Argalács